Objawy i leczenie choroby bostońskiej

Jeżeli choroba występuje u dziecka poniżej dziesiątego roku życia, najbardziej charakterystyczne objawy, które da się zaobserwować już na samym początku jej przebiegu, to: ból gardła, wysypka wokół ust, na dłoniach oraz na stopach, a także zmiany w jamie ustnej. Takie objawy pozwalają na stosunkowo szybkie i bezproblemowe rozpoznanie choroby. Dla postawienia diagnozy nie jest zatem konieczne wykonywanie dodatkowych badań laboratoryjnych. Za pomocą badania próbki kału lub wykonania wymazu z gardła, możliwe jest jednak zidentyfikowanie konkretnego rodzaju Enterowirusa, odpowiedzialnego za powstanie choroby. Niestety wykonanie powyższych badań wiąże się z długim czasem oczekiwania na wyniki.

leczymy

W związku z tym, że choroba bostońska jest infekcją wirusową, stosuje się przede wszystkim leczenie objawowe, którego sposób powinien być zalecony przez lekarza, dokładnie sprawdzającego stan chorego dziecka. Choroba bostońska charakteryzuje się wysoką zaraźliwością, dlatego też chore dziecko powinno przebywać w domu, aby nie doprowadzić do zarażenia swoich równieśników w szkole, bądź w przedszkolu. Po zaobserwowaniu pierwszych objawów, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Mimo, iż choroba ta charakteryzuje się raczej łagodnym przebiegiem, nieleczona może doprowadzić jednak do groźnych powikłań. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że nieleczone zmiany skórne może pokryć owrzodzenie, znacznie trudniejsze do wyleczenia. Leczenie choroby bostońskiej u dziecka wymaga również odpowiedniej pielęgnacji. Należy więc zadbać o to, aby dziecko przyjmowało duże ilości płynów, ponieważ długo utrzymująca się gorączka może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Najlepiej jest podawać dziecku wodę, gdyż w sokach znajdują się kwasy owocowe, które mogą doprowadzić do podrażnienia zmian chorobowych, co wiąże się z dodatkowym bólem.

W ramach obniżania gorączki zaleca się stosowanie specjalnych leków przeciwgorączkowych, dobranych do wieku oraz masy ciała dziecka. Wskazane jest także stosowanie leków przeciwzapalnych, jednakże po skonsultowaniu ich z lekarzem. Zmiany skórne moga być smarowane specjalnymi preparatami, które powinien zalecić lekarz. Najczęściej stosowany jest w tym wypadku roztwór gencjany.

Konieczna jest także dbałość o odpowiednią i systematyczną higienę dziecka. Musimy zadbać o to, aby nasze dziecko często i dokładnie myło ręce, a także, aby nie dotykało zmian na skórze brudnymi rękoma. W przypadku nadkażenia bakteryjnego zalecane jest niekiedy stosowanie dodatkowej kuracji za pomocą specjalnej maści antybiotykowej. Ból w jamie ustnej może powodować znaczne kłopoty z jej otwieraniem. W związku z tym, aby ułatwić dziecku picie oraz spożywanie pokarmów, warto podawać mu słomkę oraz przygotowywać pokarmy rozdrobnione, najlepiej papkowate o bardzo łagodnym smaku.